-









Boggo Road Prison
BOGGO ROAD PRISON Author - Stephen M Gage

'Those Who Served'                             Female Prison Officers of Boggo Road Prison

 
This list is intended to be built upon as the most comprehensive staff list possible.

The list is intended to encapsulate all persons that worked there; uniformed officers, uniformed court officers, administrative staff, professional staff and any other person with legal authority to be there.

There is no intention to list visitors of any category, prisoners, contractors or other workers.

 

                                                                                                                                                                Amended 14 Nov 2016

A_________________________                  

Ahern A

Ah-Quay Gay

Allen Margaret

Allerton Roslyn

Anderson J

Armstrong Amanda

 

B_________________________

Bailey Julie (Fem Div & Courts)

Bailey Nancy A

Barker Allison (Fem Div & Courts)

Barrowclough J F

Bassett L J Annette

Bates Cristabella

Baxter Delfine

Beerts I J

Bettridge Ian. Female Div 1990-92

Bell G

Benson Elaine

Berry Priscilla

Bidgood Sue

Bottrell A E

Bowness Elizabeth (Matron)

Brennan Elizabeth Mary

Britton A R

Broderich B J

Brooks Sue A

Broughham Debbie

Browne Sarah (First Matron)

Brown Donna (Courts)

Brown Nadine

Bruggerman F R

Bryce Wendy Lee

Burrows Nita (Tailor Shop)

 

C_________________________

Campbell V L

Chalmers Shelia

Chapman F J

Clark Deidre Rachel

Cockfield Rosalie

Coffin V

Coleman Z W

Collins Sue (Driver)

Conohan R (Matron 1933)

Cook Marilyn

Coomes J E

Cowan ? ?

Croney B M

Crosby Tracey

Cuddihey ? ?

Currin H M (Matron)

Curry P C

Cowley J L

 

D___________________________

Dal-Broi R H

Damm June (now Arnold) (Stores)

Darm I A

Darmody V

Delaney Daphine

Devlin Bernadette

Dolly S

Doyle E

Dionysius H M

Drew Mildred M

Dunne Bridget (Senior Warder)

Dutney Anne

Dwyer V

 

E__________________________

Ellis Alma D

Ewin Wendy L (sister of Evelyn Holmes)

 

F__________________________

Faux Ernest William

Fisher ? ?

Fitzgerald Alice

Flint Cindy

Flynn Karen Ann (RN)

Foreman Julie (now Numinbah Womens Prison)(Courts)

Fox Noela

 

G__________________________

Gallagher Gita

Garnsey Carolyn Margaret (RN)

Gates Yvonne (now Hawley)

Gilbert J A

Glegg Helen

Godrich Margaret B (Manager)

Gracie P

Graman M

Green Linda (now Mulholland) (ex Dog Sq)

Griffin T A

 

H__________________________

Haliday Lynn

Hallett J

Hamilton Shirley (Courts)

Hamwood L J

Hardwich Sandy (now Grubey) (Fem Div & Courts)

Hart W J

Harry Helen (? admin or other)

Hatch Michelle S

Heit Doris C

Holmes Evelyn (sister to Wendy Ewin)

Hurst K M

McCarthy E

 

J___________________________

Jensen Karen

Jones Jennifer

Jones S E

Jordan V S

K___________________________

Kaddatdz Lola

Kinsey M P

Kirkman Patricia (Reception)

Kneeshaw Louise

Kreis Annette

 

L___________________________

Lee J

Lewis Elizabeth (now NSW Prisons)

Leishman Lesley (Fem Div, Courts & New Woodford Prison)

Liggins Caroline (Fem Div & Wolston Womens)

Liggins J A

Lindener Sally A

Lingard L

Lipscome Barbara

Lukin Belinda (Courts)(now Customs)

 

M___________________________

Maher Delene (Courts)

Marlow Dianne S (now Kubek) (Reception)

Marsh Pat

Mayfield-Smith Sharon

McDonald Robyn

McEwan M K

McEwen Mira R (Fem Div & Male Div)

McKee David John (Senior Warder)

McLellan A

Meecham ??

Merritt Debbie (Fem Div & Dog Sq)

Mills Vicky Catherine (now Raynor) (first female to drive prisoner escort vehicles for T & E)

Morriss Jenny

Muirson Julie (now Townsville Womens Prison)

Murdoch J Fay (M: Stuart Kerr) (Comp/Gen)

Mutton C

 

N___________________________

Naugh Mary

 Nixon Sarah Ann (Second Matron)

O___________________________

O'Brien Carmel (Rosters)

O'Connell Annie

Ougnam K L

 

P___________________________

Page Loni (Courts

Palmbald Mary C

Payne G Rosie

Perry D M

Ploughman A R

Pirini Lee

Pointon Sonya

Pollard Janet (Courts) (now Olsen)

Popaditch Angela

Pryor A

 

Q___________________________

Quinn Patricia (now Muller)(Courts & Transport & Escort)

 

R___________________________

Rae Dot R

Rahman Sue (Fem Div & Male Div)

Reynolds ? ?

Richardson Jody

Robinson A B

Rochester F M

Rolfe Jackie

Rothon K M

Ross S

Rostarolla Bernadette

Russell Marie (now Arthur Gorrie Prison)(Fem Div & Armourer)

Ryan Sue

 

S___________________________

Sande Linda (now Tasmanian Prisons)

Saltau I J

Saunders Sue K

Sellin Valerie May

Simpson N E

Smith Patricia (Courts)

Stack Ailsa M

Stefan T

Strudwick Suzzanah (daughter of Gita & Paul Gallagher)

Sullivan Briggetta

 

T____________________________

Thomas Barbara Ann

Thompson D A

Thompson E M B

Traffoni Kath (Kitchen)

Trafford Sue P (Kitchen)

Treanor Margaret L

Turbyne Ann E (Fem Div & Old Woodford Prison) first female to work in a male prison in Queensland

Twigger H E

 

V____________________________

Vinson P V

 

W___________________________

Warren Lyn

Walsh Patricia C

Waters Kristine

Watson G E

Webber Toni Lynne

Weeks Phillipa (now George)

Wicks Coralee

Wilde Janice Anne

Williams Vera A (Matron)

Winters Brook

Wynne R G

      
 'Those Who Served'

Additional Female Officers from other areas of the State of Queensland

 

Carter Kate - Matron of Townsville & Thursday Island Prisons

Carter Albina Catherine - Matron of Thursday Island Prison (daughter of Kate and later wife of

                                                      Fredrick Horsley Stephenson)

                          

 

182